PR 5 Ds.33.2018

W miesiącu marcu 2018 roku Prokurator Rejonowy w Lubinie skierował do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko Robertowi N. zarzucając wymienionemu, że w sierpniu 2015 roku w Lubinie udzielił kobiecie ciężarnej pomocy do przerwania ciąży, tj. popełnienie przestępstwa z art. 152 § 2 k.k.

Z ustaleń śledztwa w tej sprawie wynika, co następuje. Kiedy po wykonaniu testu ciążowego okazało się, że 18-letnia kobieta jest w ciąży, to pomimo iż kobieta i jej partner chcieli zostać rodzicami, matka kobiety zaczęła nakłaniać ją do usunięcia ciąży. W tym celu kobieta udała się do poleconego jej przez koleżankę lekarza ginekologa Roberta N. przyjmującego w prywatnej przychodni w Lubinie. Podczas pierwszej wizyty lekarskiej oskarżony przeprowadził badanie pacjentki, poinformował ją o konieczności zachowania okoliczności wizyty w poufności oraz w przypadku podjęcia decyzji o usunięciu ciąży, zaprosił kobietę na następny dzień. Podczas kolejnej wizyty oskarżony przekazał kobiecie 4 tabletki, które wyjął z opakowania z szuflady oraz poinstruował co do ilości, sposobu i czasu dawkowania, informując przy tym, że po ich przyjęciu nastąpi krwawienie i usunięcie ciąży. Kobieta zapamiętała nazwę tabletek. Następnie kobieta i jej partner, którzy nie chcieli usuwać ciąży, podmienili tabletki, po to, żeby matka myślała, że próba aborcji została wykonana. Kobieta ciężarna nie zażyła tabletek o działaniu poronnym otrzymanych od oskarżonego ginekologa. Kiedy matka kobiety zorientowała się, że córka podmieniła tabletki, wyrzuciła córkę i jej partnera z domu. Wtedy ojciec dziecka zawiadomił Policję, że matka jego partnerki zmuszała swoją córkę do usunięcia ciąży. Podczas przeszukania w gabinecie lekarskim oskarżonego ujawniono i zabezpieczono opakowanie po leku, którego działanie o charakterze poronnym potwierdzili powołani przez prokuratora biegli ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Robert N. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Za przestępstwo to grozi oskarżonemu kara pozbawienia wolności do lat 3 oraz przepadek korzyści majątkowej uzyskanej z tego przestępstwa.

Kobieta donosiła ciążę i urodziła chłopczyka, który wkrótce skończy 2 lata.

Matka ciężarnej kobiety za przestępstwo nakłaniania córki do przerwania ciąży została osądzona w odrębnym procesie.

 

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy