PR 5 Ds.143.2016

Akt oskarżenia przeciwko  sprawcy zabójstwa mężczyzny na Alei Kasztanowej w Lubinie

W dniu 28 czerwca 2017 roku Prokurator Rejonowy w Lubinie skierował do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko 51-letniemu Jarosławowi D. zarzucając mu dokonanie w dniu 10 września 2016 roku w Lubinie w zamiarze ewentualnym zabójstwa Zdzisława S. przez zadanie mu uderzeń rękoma po całym ciele, doprowadzenie do upadku, a następnie kopanie w okolice głowy i klatki piersiowej i zadanie w ten sposób obrażeń twarzy i głowy, w wyniku których to obrażeń Zdzisław S. poniósł śmierć na miejscu, tj. popełnienie czynu z art. 148 § 1 k.k.

Przebieg tego zdarzenia był następujący. W dniu 10 września 2016 roku w godzinach przedpołudniowych pokrzywdzony Zdzisław S. wraz z innym mężczyzną przebywali na Alei Kasztanowej w Lubinie, gdzie siedząc na ławce spożywali alkohol. W pewnym momencie podszedł do nich oskarżony Jarosław D., który bez podania jakiegokolwiek powodu, bez słów, zaczął bić rękoma pokrzywdzonego Zdzisława S., który wstał z ławki i zaczął oddalać się z tego miejsca. Oskarżony udał się za nim i kiedy dogonił Zdzisława S., to uderzył go pięścią w twarz. Wówczas pokrzywdzony upadł na ziemię, a oskarżony bił go rękoma, a następnie kopał po całym ciele, głównie po głowie i przyciskał nogą leżącego, uniemożliwiając mu wstanie. Kiedy pokrzywdzony stracił przytomność, oskarżony zostawił go i odszedł z tego miejsca. Świadkowie tego zdarzenia podjęli reanimację Zdzisława S. i wezwali karetkę Pogotowia Ratunkowego oraz Policję. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon Zdzisława S. Policjanci zatrzymali Jarosława D. w pobliżu tego miejsca. Jarosław D. znajdował się w stanie nietrzeźwości. Na rękach oraz butach oskarżonego ujawniono ślady biologiczne należące do pokrzywdzonego. Jak wykazała przeprowadzona sekcja zwłok Zdzisława S., bezpośrednią przyczyną zgonu mężczyzny był ciężki uraz mózgu skutkujący utratą przytomności i zgonem na miejscu zdarzenia.

Przesłuchany przez prokuratora w charakterze podejrzanego Jarosław D. nie przyznał się do popełnienia zabójstwa. W złożonych wyjaśnieniach twierdzi, że jego zamiarem nie było odebranie komuś życia, był to niefortunny wypadek.

Zdaniem prokuratora za zamiarem dokonania zbrodni zabójstwa po stronie oskarżonego przemawia duża liczba zadanych ciosów, agresja, z jaką oskarżony te ciosy zadawał, zadanie ciosów i kopnięć z dużą siłą oraz lokalizacja ciosów mieszcząca się w obrębie klatki piersiowej i głowy pokrzywdzonego, a zatem w miejscu, gdzie znajdują się newralgiczne dla życia organy. Zamiar ewentualny zabójstwa po stronie Jarosława D. polegał na tym, że bijąc i kopiąc Zdzisława S. przewidywał możliwość pozbawienia go życia i godził się na to, który to skutek nastąpił.

Od czasu zatrzymania w tej sprawie, tj. od 10 września 2016 roku oskarżony jest tymczasowo aresztowany.

Zbrodnia zabójstwa z art. 148 § 1 k.k. zagrożona jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.