PR 4 Ds 6.2019

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej kradzieży z włamaniami i zaboru samochodów

Prokuratura Rejonowa w Lubinie zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu dokonywanie kradzieży z włamaniem i zaboru samochodów, a następnie dokonywanie ich demontażu, usuwanie numerów identyfikacyjnych i zbywanie.

Prokurator oskarżył w tej sprawie cztery osoby, a w tym Łukasza L. o kierowanie grupą przestępczą, tj. o czyn z art. 258 § 3 k.k. oraz o kierowanie dokonywaniem kradzieży z włamaniami do pojazdów, tj. o czyny z art. 18 § 1 k.k. w zw. z art. 279 § 1 k.k., a pozostałych trzech mężczyzn o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, tj. o czyn z art. 258 § 1 k.k. oraz o dokonanie kradzieży z włamaniem i zabór   sześciu  samochodów tj. popełnienia czynów z art. 279 § 1 k.k. Ukradzione pojazdy to samochody marki  Audi i Mercedes, a ich łączna wartość wyniosła 1.849.020 złotych.

Do zdarzeń objętych niniejszym postępowaniem karnym dochodziło w roku 2018 oraz na początku roku 2019 na terenie Dolnego Śląska i Niemiec. Przestępcza działalność tej grupy została ujawniona przez policjantów w związku z podjętym w dniu 30 października 2018 roku na drodze pod Lubinem pościgiem za sprawcą uciekającym ukradzionym na terenie Niemiec samochodem marki Audi SQ7, który sprawca porzucił, a sam zbiegł z tego miejsca do lasu. W toku śledztwa w tej sprawie prowadzonego przez KPP w Lubinie i nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Lubinie, policjanci w jednej z miejscowości położonej w Gminie Chocianów, podczas przeszukania posesji, ujawnili  samochód marki Audi-A4 pochodzący z kradzieży z włamaniem  oraz bardzo dużą ilość części samochodowych  wymontowanych z uprzednio  zabranych pojazdów, których kradzieże objęte są niniejszym śledztwem jak i innym procesem karnym toczącym się przeciwko członkom grupy przed innym Sądem. Na terenie tej posesji zatrzymano dwóch członków tej grupy przestępczej.

Samochody pochodzące z kradzieży z włamaniem na terenie Niemiec były przywożone na  wymienioną posesję, gdzie dokonywano ich rozbiórki oraz usuwania znaków identyfikacyjnych. Niektóre z pojazdów były pozostawiane w innych umówionych miejscach na terenie kraju. Trzy spośród ukradzionych pojazdów policjanci zdołali odzyskać w całości, a w tym jeden w pościgu, drugi na wymienionej posesji, a trzeci marki Mercedes Sprinter w miejscowości pod Lubinem, należącej do rodziców trzeciego oskarżonego w tej sprawie. W ramach kierowanej przez Łukasza L. grupy przestępczej funkcjonował ścisły podział ról. Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania oskarżonego kierującego dokonywaniem przestępstw przez członków tej grupy, zabezpieczono obciążające go dowody rzeczowe. Istotnymi dowodami obciążającymi wszystkich oskarżonych, a w tym czwartego oskarżonego w tej sprawie, są także uzyskane billingi rozmów telefonicznych prowadzonych przy wykorzystaniu licznych zabezpieczonych telefonów.

Oskarżeni to mieszkańcy Lubina i okolic oraz Bogatyni. Nie przyznają się oni do popełnienia zarzucanych im czynów. Za każde przestępstwo kradzieży z włamaniem i zabór pojazdu grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, za kierowanie grupą przestępczą grozi Łukaszowi L. kara pozbawienia wolności od roku do lat 10,  a za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Piąty ustalony członek tej grupy przestępczej poszukiwany jest przez Prokuraturę do niniejszej sprawy w odrębnym postępowaniu.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy