PR 3 Ds.143.2020

Prokuratura Rejonowa w Legnicy zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko   Markowi K., który kierując w dniu 16 czerwca 2020 roku na drodze Szczytniki nad Kaczawą-Buczynka k/Legnicy samochodem osobowym marki Citroen Xantia w stanie nietrzeźwości  zjechał na prawe  pobocze i uderzył w drzewo, wskutek czego mężczyzna  będący pasażerem tego pojazdu doznał ciężkich obrażeń ciała, które skutkowały jego zgon na miejscu zdarzenia, a druga pasażerka pojazdu doznała obrażeń ciała na okres powyżej dni siedmiu .

Jak wynika z ustaleń śledztwa, 54-letni Marek K. w nocy przed zdarzeniem spożywał z dwiema znajomymi osobami alkohol. W dniu  zdarzenia rano  także pili wspólnie piwo, po czym postanowili pojechać  do sklepu po alkohol. Wszyscy troje wsiedli do samochodu Citroen. Za  kierownicą usiadł nietrzeźwy oskarżony, który nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. W pewnym momencie drogi Marek K. stracił panowanie nad pojazdem, po czym  zjechał najpierw na lewe, a następnie na prawe pobocze, gdzie uderzył w przydrożne drzewo. Pasażerka samochodu z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala, a drugi pasażer wskutek odniesionych rozległych obrażeń zmarł na miejscu zdarzenia. Bezpośrednio po zdarzeniu u oskarżonego stwierdzono 1,22 mg /l alkoholu w wydychanym powietrzu/ tj. około 2,5 promila/.W świetle takich ustaleń prokurator zarzuca oskarżonemu umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, czym doprowadził do zaistnienia przedmiotowego wypadku.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marek K. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Wobec oskarżonego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który Sąd przedłużył do dnia 27 grudnia 2020 roku.

Prokurator oskarża Marka K. o  spowodowanie w stanie nietrzeźwości  wypadku drogowego z następstwem w postaci śmierci człowieka tj. o popełnienie czynu z art. 177§2 k.k. w zw. z art.178§1 k.k. i art.178a§1 k.k. w zw. z art.11§2 k.k. ,za co grozi mu kara od 2 lat pozbawienia wolności do lat 12 oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych  dożywotnio.

Lidia Tkaczyszyn-rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy