PR 3 Ds 368.2019

Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego, w którym zginęły dwie dziewczynki

Prokuratura Rejonowa w Legnicy zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w  Legnicy akt oskarżenia przeciwko Szczepanowi W.- sprawcy spowodowania w dniu 5 października 2019 roku w Legnicy na ul. Jaworzyńskiej wypadku drogowego, podczas którego śmierć poniosły dwie dziewczynki, jedna 11-letnia i druga 10-letnia.

Prokurator oskarżył Szczepana W. o czyn polegający na tym, że kierując pojazdem marki Fiat Punto nie dostosował prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze, wskutek czego stracił panowanie nad pojazdem, a następnie zjechał na przeciwległy pas ruchu, czym doprowadził do zderzenia z jadącym z przeciwka samochodem dostawczym marki Mercedes Sprinter, w wyniku czego śmierć poniosły dwie pasażerki kierowanego przez niego  samochodu Fiat Punto, tj. o czyn z art. 177 § 2 k.k.

Oskarżony w dniu zdarzenia około godziny 19.00 odwoził dwie małoletnie koleżanki swojej siostry z Jawora do ich miejsca zamieszkania w Legnicy. Samochodem Fiat Punto jechały trzy osoby: oskarżony jako kierowca i dwie siedzące na tylnym siedzeniu jako pasażerki wymienione małoletnie.

Do wypadku doszło o godz. 19.16, kiedy oskarżony znajdował się już w Legnicy. Był to obszar niezabudowany. Na dworze było ciemno, a jazda odbywała się przy włączonym sztucznym oświetleniu. Jezdnia była mokra. Na odcinku drogi, na którym obowiązywało ograniczenie administracyjne prędkości do 70 km/h, Szczepan W. jechał z prędkością w przedziale od 95 km/h do 115 km/h. Znajdując się na ul. Jaworzyńskiej oskarżony podjął manewr wyprzedzania jadącego przed nim autobusu, podczas którego stracił panowanie nad pojazdem. Wbrew przepisom ruchu drogowego i zasadom bezpieczeństwa, poruszając się z prędkością wyższą niż administracyjnie dopuszczalna, w trakcie wykonywania tego manewru, wjechał na przecinający jezdnie pas zieleni, a następnie na pas ruchu dla przeciwnego kierunku jazdy, bezpośrednio przed nadjeżdżający tym pasem prawidłowo poruszający się pojazd marki Mercedes Sprinter, doprowadzając do uderzenia w ten pojazd, a zatem do zaistnienia przedmiotowego wypadku drogowego z następstwem w postaci śmierci dwóch osób.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym przez oskarżonego miało charakter umyślny.

W związku z obrażeniami ciała odniesionymi przez oskarżonego podczas tego wypadku, prokurator wykonał z nim czynności procesowe po hospitalizacji.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Szczepan W. odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie w zakresie sprawstwa zarzucanego mu czynu zasłaniając się niepamięcią. W czasie zdarzenia był trzeźwy.

W toku śledztwa prokurator zastosował wobec Szczepana W. środki zapobiegawcze w postaci: dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego, a także zatrzymał mu prawo jazdy.

Za zarzucane oskarżonemu przestępstwo grozi kara  pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy