PR 3 Ds. 237.2019

Akt oskarżenia przeciwko sprawcom napadów rabunkowych

Prokuratura Rejonowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko dwóm sprawcom rozbojów przy posłużeniu się nożem, popełnionych w Legnicy oraz o inne przestępstwa przeciwko mieniu. Oskarżeni to: Dominik M. oraz Dawid N.

Prokurator oskarżył Dominika M. i Dawida N. o dokonanie wspólnie i w porozumieniu w dniu 15 czerwca 2019 roku w Legnicy rozboju na szkodę pokrzywdzonego mężczyzny, podczas którego sprawcy grożąc pokrzywdzonemu nożem zabrali w celu przywłaszczenia telefon komórkowy o wartości 600,00 złotych oraz kartę płatniczą jednego z banków, tj. o czyn z art. 280 § 2 k.k.

Zdarzenie to miało miejsce w godzinach nocnych. Pokrzywdzony, napotkany przez oskarżonych, stał się przypadkową ich ofiarą. Grożąc nożem oskarżeni zażądali także od pokrzywdzonego ujawnienia stanu konta bankowego oraz kodu PIN, które w opisany przestępczy sposób uzyskali. Następnie po dokonanej podczas tego rabunku kradzieży bankowej karty płatniczej swojej ofiary, dokonali w tym samym dniu, przy posłużeniu się tą kartą, wypłaty z bankomatów pieniędzy pokrzywdzonego w kwocie 8.000,00 złotych. Zachowaniem tym oskarżeni wyczerpali znamiona kradzieży z włamaniem do systemu bankowego przy pomocy uprzednio skradzionej karty płatniczej, tj. czynu z art. 279 § 1 k.k.

Dominika M. prokurator oskarżył także o drugi rozbój polegający na tym, że w dniu 20 czerwca 2019 roku w Miłkowicach oskarżony ten posługując się trzymanym w dłoni nożem i grożąc innemu pokrzywdzonemu mężczyźnie pozbawieniem życia, dokonał zaboru w celu przywłaszczenia mienia w postaci samochodu osobowego marki Honda Civic o wartości 5.500 złotych oraz telefonu komórkowego o wartości 250,00 złotych na szkodę pokrzywdzonego i jego siostry, tj. o czyn z art. 280 § 2 k.k. Oskarżony znał pokrzywdzonego i umówił się z nim na spotkanie, wykorzystując do tego celu telefon brata. Kiedy pokrzywdzony mężczyzna przyjechał na to spotkanie samochodem osobowym siostry, Dominik M. grożąc mu nożem pozbawieniem życia, wyrwał telefon komórkowy i kluczyki od samochodu, którym odjechał z tego miejsca. Samochód w stanie uszkodzonym ujawniono w nocy z 20/21 czerwca 2019 roku w innej miejscowości i zwrócono pokrzywdzonym.

Ponadto prokurator oskarżył Dawida N. o dwa kolejne przestępstwa przeciwko mieniu, a mianowicie o kradzież z włamaniem oraz o przywłaszczenie mienia.

Oskarżony Dominik M. odpowiada w niniejszej sprawie w warunkach recydywy wielokrotnej z art. 64 § 2 k.k. Był on już bowiem w przeszłości karany przez Sąd Rejonowy w Legnicy za rozboje na karę łączną 4 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności, której odbywanie zakończył w dniu 10 marca 2019 roku.

Obydwaj oskarżeni są tymczasowo aresztowani.

Za zbrodnię rozboju przy posłużeniu się nożem grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 do lat 15, a za kradzież z włamaniem kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy