PR 3 Ds 174.2018

Akt oskarżenia przeciwko dwóm sprawcom udziału w bójce w Legnicy, podczas której dokonano zabójstwa 24-letniego mężczyzny

Prokuratura Rejonowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko:

1. Rafałowi Sz., któremu prokurator zarzucił udział w bójce z użyciem noża, podczas której najpierw zadał pokrzywdzonemu Damianowi K. uderzenia rękoma, a następnie działając z zamiarem pozbawienia życia wymienionego zadał mu co najmniej trzy pchnięcia nożem powodujące dwie rany kłute lewego ramienia oraz rozległą ranę ciętą lewego dołu pachowego powodujące przecięcie naczyń krwionośnych, nerwów i mięśni tej okolicy i wstrząs krwotoczny skutkujący jego zgonem, tj. popełnienie czynu z art. 148 § 1 k.k. i art. 159 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

2. Arkadiuszowi T., któremu prokurator zarzucił udział w bójce, w której zadawał Damianowi K. uderzenia rękoma, z następstwem w postaci śmierci wymienionego od obrażeń zadanych nożem przez Rafała Sz., tj. popełnienie czynu z art. 158 § 3 k.k.

Do zdarzenia tego doszło w dniu 19 maja 2018 roku w godzinach wieczornych w Legnicy na skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury i Książęcej, gdzie w trakcie bójki trzech mężczyzn, tj. oskarżonych Arkadiusza T. i Rafała Sz. oraz pokrzywdzonego Damiana K., Damian K. doznał obrażeń skutkujących jego zgon.

Jak ustalono w toku tego śledztwa, około godziny 22.00 pokrzywdzony Damian K. wracał pieszo z ogniska w Lasku Złotoryjskim do swojego miejsca zamieszkania. W drodze do domu pokrzywdzony spotkał oskarżonego Arkadiusza T. Pomiędzy mężczyznami doszło do sprzeczki, a następnie szarpaniny i bójki. W pewnym momencie do bójki przyłączył się kolega Arkadiusza T., drugi oskarżony Rafał Sz. Wszyscy trzej mężczyźni zadawali  sobie nawzajem ciosy pięściami. W trakcie tej bójki oskarżony Rafał Sz. sięgnął po nóż rzeźnicki, który posiadał przy sobie i zadał tym nożem Damianowi K. co najmniej trzy ciosy w okolice lewego dołu pachowego. Po tych ciosach Damian K. odskoczył od Rafała Sz., wołając o pomoc, gdyż silnie krwawił. Dotarł do bramy wejściowej do kamienicy, w której mieszkał, po czym osunął się na ziemię. Świadek, która zobaczyła upadającego pokrzywdzonego, wezwała na pomoc służby ratunkowe. Przybyły Zespół Pogotowia Ratunkowego podjął akcję reanimacyjną oraz przewiózł Damiana K. do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, gdzie pomimo pomocy medycznej, mężczyzna zmarł. Jak ustalono podczas przeprowadzonej sekcji zwłok Damiana K., przyczyną jego śmierci było wykrwawienie wskutek zadanej mu rany ciętej.

Obydwaj oskarżeni oddalili się wspólnie z miejsca przestępstwa. Po drodze Rafał Sz. wyrzucił nóż, którym zadawał ciosy pokrzywdzonemu. To narzędzie zbrodni zostało odnalezione i zabezpieczone do niniejszej sprawy.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Rafał Sz. nie przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni i odmówił składania wyjaśnień. Oskarżony ten od czasu zdarzenia ukrywał się przed organami ścigania. Poszukiwany był przez Prokuraturę Rejonową w Legnicy Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany przez Policję na terenie Niemiec, skąd w dniu 6 marca 2019 roku przekazany został do dyspozycji prokuratury prowadzącej śledztwo w tej sprawie. Od tego czasu jest tymczasowo aresztowany do niniejszej sprawy.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Arkadiusz T. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, w których twierdzi, że to pokrzywdzony pierwszy uderzył go, po czym Arkadiusz T. uciekł z tego miejsca, które to wyjaśnienia pozostają w sprzeczności z innymi zgromadzonymi w śledztwie dowodami. Oskarżony ten potwierdził też udział w zdarzeniu Rafała Sz. Arkadiusz T. był w niniejszej sprawie od zatrzymania po zdarzeniu w dniu 21 maja 2018 roku do dnia 19 maja 2019 roku tymczasowo aresztowany.

Za zarzucaną Rafałowi Sz. zbrodnię zabójstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Za zarzucany Arkadiuszowi T. udział w bójce z następstwem w postaci śmierci człowieka grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy