PR 2 Ds 666.2019

Sprawca podejrzany o usiłowanie zabójstwa dwóch osób w Chojnowie tymczasowo aresztowany

W dniu 21 grudnia 2019 roku około godz.19.00 w Chojnowie, po spotkaniu wigilijnym w jednym z zakładów pracy trzech mężczyzn wyszło na drogę w oczekiwaniu na transport. Wówczas zatrzymał się przy jednym z nich, stojącym osobno, przejeżdżający samochodem nieznany mężczyzna, który rozpoczął kłótnię, a widząc nadchodzących w ich kierunku dwóch pozostałych mężczyzn, wsiadł do samochodu i odjechał z tego miejsca. Po chwili jednak zatrzymał auto i wziąwszy nóż nadszedł w kierunku stojących przy drodze mężczyzn, zadając dwóm z nich uderzenia nożem w różne części ciała, po czym zbiegł samochodem z miejsca zdarzenia. Sprawca spowodował obrażenia ciała u obydwóch pokrzywdzonych. Wymagali oni natychmiastowej pomocy medycznej. Po jej udzieleniu przez wezwany na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego, przewiezieni zostali do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Złotoryi prowadzi Komenda Miejska Policji w Legnicy.

W toku śledztwa został wykryty i zatrzymany przez policjantów w dniu 31grudnia 2019 roku sprawca tego przestępstwa, którym okazał się 26-letni Mateusz W.

W dniu 1 stycznia 2020 roku prokurator przedstawił Mateuszowi W. zarzut usiłowania dokonania zabójstwa dwóch mężczyzn przez zadanie każdemu z nich uderzeń nożem w różne części ciała i spowodowania obrażeń skutkujących wystąpieniem u pokrzywdzonych choroby realnie zagrażającej życiu, którego to zamierzonego celu nie osiągnął z powodu udzielenia pokrzywdzonym szybkiej pomocy medycznej, tj. czynu z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. i art. 156 § 1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mateusz W. przyznał się do popełnienia tego czynu i złożył wyjaśnienia.

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanego prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Złotoryi wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.

W dniu 2 stycznia 2020 roku Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec Mateusza W. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie jest w toku.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy