PR 2 Ds 14.2017

Oskarżony mężczyzna o udzielanie marihuany małoletnim i inne przestępstwa narkotykowe oraz dwaj inni oskarżeni staną przed Sądem

Prokuratura Rejonowa w Lubinie skierowała w listopadzie 2017 roku do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, którym prokurator zarzucił popełnienie przestępstw z Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

Oskarżony Paweł K. odpowiada w niniejszej sprawie będąc od czasu trwania śledztwa tymczasowo aresztowany. Prokurator zarzucił temu oskarżonemu popełnienie czterech przestępstw narkotykowych i piątego innego  czynu.

Jak ustalono podczas śledztwa, to oskarżony Paweł K.  w latach od 2009 do 2016  w Ścinawie, Lubinie, Kliszowie i innych miejscowościach udzielał wielokrotnie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej , odpłatnie, środków odurzających w postaci marihuany  osobom małoletnim, a marihuany i środków psychotropowych w postaci amfetaminy osobom dorosłym.  Łącznie w okresie zarzucanym aktem oskarżenia  Paweł K. sprzedał marihuanę   o wadze nie mniejszej niż  3 kilogramy  oraz amfetaminę w ilości   nie mniejszej niż 0,9 kilograma  , z czego uzyskał korzyść majątkową  w kwocie nie mniejszej niż 75.500,00 złotych.  Podczas zatrzymania Pawła K.  w dniu 17 marca 2017 roku w  samochodzie marki Fiat Stilo, którym jechał, posiadał znaczną ilość środków odurzających w postaci kokainy o wadze 98,03 grama  oraz marihuany o wadze 505,75 grama , a także znaczną ilość substancji psychotropowych w postaci 501 sztuk tabletek MDMA Oskarżony ten będzie odpowiadał przed Sądem Okręgowym w Legnicy  za przestępstwa z art. 59 ust. 1 i 2 oraz z art. 62 ust. 2  Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Prokurator zarzucił także temu oskarżonemu przestępstwo zmuszania do określonego zachowania w celu wymuszenia  zwrotu wierzytelności za przekazane narkotyki. tj. czyn z art. 191 § 2 k.k.

Spośród zarzucanych Pawłowi K. czynów najsurowiej zagrożone jest przestępstwo udzielania środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, który to czyn z art. 59 ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest zbrodnią zagrożoną karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

 W sprawie tej prokurator oskarżył także dwóch innych mężczyzn: Dawida W. i Krystiana S o przestępstwa posiadania  marihuany tj. o czyny z art. 62 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Za czyny te grozi tym oskarżonym kara pozbawienia wolności do lat 3.