PR 1 Ds.120.2018

Akt oskarżenia przeciwko  kobiecie posiadającej w torebce narkotyki, którymi zatruł się 14-miesięczny chłopczyk

W dniu 25 czerwca 2018 roku Prokurator Rejonowy w Legnicy skierował do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko Klaudii U. oskarżając ją  o przestępstwo polegające na tym, że w dniu 28 stycznia 2018 roku, w  miejscu zamieszkania w Legnicy, spowodowała ciężki uszczerbek na zdrowiu u 14 miesięcznego siostrzeńca Jakuba L. w postaci choroby realnie zagrażającej jego życiu, tj. o czyn z art. 156 § 1 pkt 2 k.k. Prokurator zarzuca kobiecie, że posiadając w torebce środki psychotropowe w postaci metamfetaminy i extasy i przewidując możliwość ich spożycia przez  tego chłopczyka, godząc się na to, nie podjęła żadnych działań zmierzających do zabezpieczenia ww. środków psychotropowych przed dzieckiem, co skutkowało ich spożyciem przez małoletniego,  a następnie ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu w postaci zatrucia substancjami psychoaktywnymi. Aktem oskarżenia prokurator zarzuca tej oskarżonej także popełnienie drugiego przestępstwa posiadania środków psychotropowych, tj. czynu z art. 62 ust.1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z ustaleń śledztwa wynika, że 21-letnia oskarżona Klaudia U. mieszkała w czasie zdarzenia w Legnicy wraz ze swoją matką oraz siostrą i jej rodziną, a w tym z 14-miesięcznym synem siostry Jakubem L. W dniu 27 stycznia 2018 roku oskarżona wraz  z siostrą, czyli matką Jakuba, oraz  znajomymi przebywała w jednym z klubów w Legnicy, gdzie  kupiła narkotyki w postaci  tabletki extasy i ”jednej działki” metamfetaminy, które przyniosła ze sobą w torebce do domu. Następnego dnia, tj. 28 stycznia 2018 roku w mieszkaniu, w obecności domowników 14-miesięczny Jakub L. bawił się torebką oskarżonej. Podczas tej zabawy dziecko  spożyło znajdujące się w niej narkotyki. W pewnym momencie chłopczyk zaczął dziwnie zachowywać się, tracił przytomność, trzęsły mu się ręce. Widząc to jego  matka wezwała  karetkę Pogotowia Ratunkowego. Małoletni pokrzywdzony przewieziony został do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy na Oddział Intensywnej Terapii Noworodków, Wcześniaków i Dzieci z objawami zatrucia substancjami psychoaktywnymi w stanie ciężkim, nieprzytomny, miał drgawki. Badanie toksykologiczne moczu  dziecka wykazało obecność amfetaminy i extasy.  Powołany w sprawie biegły  lekarz z zakresu medycyny sądowej i równocześnie specjalista z zakresu  toksykologii sądowej w wydanej opinii stwierdził, że przyjęcie przez Jakuba L. substancji psychoaktywnych  naraziło go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu  i doprowadziło do ciężkiego zatrucia dziecka  skutkującego wystąpieniem choroby realnie zagrażającej życiu .

Przesłuchana w charakterze podejrzanej Klaudia U. przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wyjaśnienia zgodne z  przytoczonym wyżej stanem faktycznym. Z jej wyjaśnień wynika,  że kiedy zobaczyła dziwne zachowanie dziecka, to zorientowała się, że mógł on przyjąć narkotyki, które - jak ustalono - wcześniej przyniosła do domu z  klubu. Oskarżona  przyznała, że spożywali  w klubie duże ilości alkoholu. Badaniem krwi pobranej od Klaudii U. potwierdzono obecność  substancji psychoaktywnej należącej do dopalaczy.

Za przestępstwo spowodowania u dziecka ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi Klaudii U. kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3, a za  posiadanie narkotyków grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 3.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy