PR 1 Ds 1043.2018

Akt oskarżenia przeciwko nauczycielce wychowania przedszkolnego o znęcanie się nad niepełnosprawnym dzieckiem

Prokuratura Rejonowa w Głogowie skierowała do Sądu Rejonowego w Głogowie akt oskarżenia przeciwko Katarzynie G., zarzucając jej, że wykonując czynności nauczyciela w placówce przedszkolnej w Głogowie znęcała się fizycznie i psychicznie nad pozostającym pod jej opieką 7-letnim nieporadnym ze względu na wiek chłopcem, wielokrotnie krzykiem zmuszając go do wykonywania przysiadów, tj. o czyn z art. 207 a § 1 k.k.

Do objętego aktem oskarżenia zachowania Katarzyny G. dochodziło w okresie od stycznia 2018 roku do 1 marca 2018 roku w jednej z niepublicznych placówek przedszkolnych w Głogowie. W roku szkolnym 2017/2018 wówczas sześcioletni pokrzywdzony chłopczyk uczęszczał do wymienionej placówki przedszkolnej z oddziałami integracyjnymi. Jest on osobą niepełnosprawną. Opiekunką grupy przedszkolnej, do której należał, była między innymi oskarżona. Katarzyna G. nie radziła sobie z zachowaniem chłopca, w związku z czym zaczęła zmuszać go do wykonywania przysiadów. W tym celu opuszczała salę zabaw i na korytarzu bądź w łazience zmuszała go do wykonywania przysiadów w ilości przekraczającej możliwości fizyczne chłopca. Matka dziecka zażądała zaprzestania takiego traktowania. Pomimo to, oskarżona nadal zmuszała dziecko do robienia przysiadów. Dopiero kolejna interwencja spowodowała zaniechanie znęcania się oskarżonej nad małoletnim podopiecznym.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej Katarzyna G. przyznała, że wykonywała z chłopcem przysiady, jednak twierdzi, że nie znęcała się nad nim. Z jej wyjaśnień wynika, że między innymi przysiady miały być formą stosowanej wobec tego dziecka terapii, nie chciała skrzywdzić pokrzywdzonego. Tej wersji obrony oskarżonej przeczą zgromadzone dowody.

Za przestępstwo znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy