PO I Ds 88.2018

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy zabójstwa kobiety w Lubinie

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko Pawłowi A. o dokonanie w dniu 23 sierpnia 2018 roku w Lubinie, w pobliżu ogródków działkowych, zabójstwa konkubiny. Prokurator zarzucił oskarżonemu, że działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia Wioletty N. dusił ją i zadawał uderzenia pięściami oraz narzędziem w głowę, klatkę piersiową i brzuch, w wyniku czego pokrzywdzona doznała wielu obrażeń ciała, a w tym pęknięcia narządów wewnętrznych i rozerwania aorty, co doprowadziło do jej zgonu na miejscu zdarzenia, tj .popełnienie czynu z art. 148 § 1 k.k.

Jak ustalono w toku tego śledztwa, Wioletta N. i Paweł A. żyli w konkubinacie od 2015 roku. Zmieniali miejsca zamieszkania w Lubinie, a od pewnego czasu mieszkali w altankach na terenie ogródków działkowych. Od 2017 roku Paweł A. zaczął nadużywać alkoholu, a pod jego wpływem wszczynał awantury, podczas których wyzywał pokrzywdzoną wulgarnymi słowami, szarpał, ciągnął za włosy, bił rękoma po całym ciele oraz groził pozbawieniem życia.

W dniu 23 sierpnia 2018 roku oskarżony i jego konkubina najpierw przebywali w mieszkaniu swojego znajomego, które Paweł A. miał remontować. Podczas pobytu w tym mieszkaniu oskarżony pobił rękoma i pokopał nogami konkubinę. Świadek zdarzenia interweniował w obronie pokrzywdzonej. Po opuszczeniu tego lokalu oskarżony i pokrzywdzona udali się w stronę stacji paliw w Lubinie, gdzie robili zakupy, co zostało zarejestrowane na zapisie monitoringu. Następnie Paweł A. wbrew woli Wioletty N. zaciągnął ją na drogę szutrową w okolicy ogródków działkowych. Tam oskarżony pobił konkubinę, zadając jej obrażenia skutkujące zgon kobiety. Charakter i mechanizm powstałych obrażeń, opisany przez biegłych z zakresu medycyny sądowej w wydanej przez nich w śledztwie opinii, wskazuje, że oskarżony działał z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia Wioletty N. Po dokonanym zabójstwie Paweł A. wrócił na stację paliw, twierdząc, że znalazł martwą kobietę, której nie zna. Takiej wersji wezwani policjanci nie dali wiary, zatrzymując Pawła A., w związku z podejrzeniem, że ma związek z ujawnionym zabójstwem.

Prokurator zarzucił Pawłowi A. niniejszym aktem oskarżenia także drugie przestępstwo fizycznego i psychicznego znęcania się nad konkubiną popełnione w warunkach recydywy, tj. popełnienie czynu z art.207 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. oraz trzeci czyn groźby karalnej z art. 190 § 1 k.k. popełnionej na szkodę innej kobiety, przebywającej na swojej działce na terenie tych samych ogródków działkowych.

Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego Paweł A. zmieniał wyjaśnienia. W zakresie zbrodni zabójstwa twierdzi, że odepchnął konkubinę, a ona przewróciła się. Taki przebieg zdarzenia pozostaje w sprzeczności z licznymi zgromadzonymi w tym śledztwie dowodami.

Paweł A. od czasu zatrzymania po ujawnieniu zabójstwa jest tymczasowo aresztowany. Był on wielokrotnie karany za różne przestępstwa.

W czasie zadania konkubinie śmiertelnych obrażeń ciała znajdował się w stanie nietrzeźwości w wysokości 1,63 promila alkoholu we krwi.

Za zarzucaną oskarżonemu zbrodnię zabójstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności, za fizyczne i psychiczne znęcanie się w warunkach recydywy grozi oskarżonemu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 7 lat i 6 miesięcy, a przestępstwo groźby karalnej zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy